Gazi Osman Paşa

İkinci Abdülhamid tarafından "Gazi" unvânı verilerek "Mâbeyn-i Humâyun Müşîri" yani "Saray Maraşalı" yapılan, dört oğlundan ikisi padişahın iki kızı ile evlendirilen ve 5 Nisan 1900'de vefat edene kadar...

Responsive image
YAZAR
Okay Tiryakioğlu
DOSYA BOYUTU
9,11 MB
YAYIN TARIHI
2008
DIL
Türkçe
ISBN
9786050818758

Bir Gazi Osman Paşa kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Gazi Osman Paşa kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Okay Tiryakioğlu tarafından yazılmıştır.


Kuşatma 1453, Yavuz ve Kanuni romanlarıyla büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan, ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu'nun ilk tarihî romanı. Plevne, Tuna Nehri kıyısında, içinde Bulgarlar ve Osmanlıların kardeşçe yaşadığı küçük, şirin bir kent. Plevne küçük ama Rus Çarı II. Aleksandır'ın hayali büyük. Dünyaya, Bulgarların Osmanlılarca katledildiği yalanını yayıp burayı işgal etmek niyetinde… Osmanlı 'hasta adam'sa ve Plevne küçük bir kentse, bunu başarmak çocuk oyuncağı diye düşünür Çar. Fakat işler sandığı gibi yolunda gitmez. Zira hesaba katmadığı kadar güçlü, zeki, kararlı ve inançlı bir başkumandan vardır karşısında: Gazi Osman Paşa! Okurları ve edebiyatçılar tarafından Peyami Safa'nın halefi olarak gösterilen Okay Tiryakioğlu, Gazi Osman Paşa'da efsane savunmayı bütün çıplaklığıyla resmederken, "Galibiyet bir vehimdir!" fikrinden hareketle "savaş"ı sorguluyor. "İyi bak, dumanlar içindeki harp alanının üzerinde gezinen şu leş kargalarını görmüyor musun? İşte, tüm savaşların tek galibi onlar."(Tanıtım Bülteninden)  


Müşir Gazi Osman Paşa. "Gazi", "Plevne Kahramanı". Abdülhamit tarafından "Gazi" unvanına layık görülmüş, o günden bugüne Gazi Osman Paşa olarak da anılan Türk asker.