Gazi Osman Paşa

Gazi Osman Paşa, asıl şöhretini Sırp prensi Milan'ın 2 Temmuz 1876'da Osmanlı Devletine savaş ilan etmesi esnasında, Rus generallerinin kumanda ettiği Sırp ordusunu bozguna uğratması ile elde etti.

Responsive image
YAZAR
Okay Tiryakioğlu
DOSYA BOYUTU
1,78 MB
YAYIN TARIHI
2008
DIL
Türkçe
ISBN
9786050818758

PDF formatında Gazi Osman Paşa. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Gazi Osman Paşa kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Kuşatma 1453, Yavuz ve Kanuni romanlarıyla büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan, ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu'nun ilk tarihî romanı. Plevne, Tuna Nehri kıyısında, içinde Bulgarlar ve Osmanlıların kardeşçe yaşadığı küçük, şirin bir kent. Plevne küçük ama Rus Çarı II. Aleksandır'ın hayali büyük. Dünyaya, Bulgarların Osmanlılarca katledildiği yalanını yayıp burayı işgal etmek niyetinde… Osmanlı 'hasta adam'sa ve Plevne küçük bir kentse, bunu başarmak çocuk oyuncağı diye düşünür Çar. Fakat işler sandığı gibi yolunda gitmez. Zira hesaba katmadığı kadar güçlü, zeki, kararlı ve inançlı bir başkumandan vardır karşısında: Gazi Osman Paşa! Okurları ve edebiyatçılar tarafından Peyami Safa'nın halefi olarak gösterilen Okay Tiryakioğlu, Gazi Osman Paşa'da efsane savunmayı bütün çıplaklığıyla resmederken, "Galibiyet bir vehimdir!" fikrinden hareketle "savaş"ı sorguluyor. "İyi bak, dumanlar içindeki harp alanının üzerinde gezinen şu leş kargalarını görmüyor musun? İşte, tüm savaşların tek galibi onlar."(Tanıtım Bülteninden)  


gazi osman paşa. şükela: tümü | bugün. sani buyuk bir pasa. adına "osman paşa sıçtı taşa taş yarıldı baştan başa....." diye abudik gubudik şeyler uydurulduğu kişi. *